BOGACTWO. STAN UMYSŁU – INTROSPEKCJA

utworzone przez styczeń 22, 202081 Tajemnic

1. Bogactwo to niewątpliwie stan umysłu. Bogaty wewnętrznie nadal jednak potrzebuje zaspokajać różne swoje potrzeby życiowe: od elementarnych (wyżywienie, dom, wikt i opierunek), po głębokie (farby dla malarza, instrument dla muzyka itd.). Bogata duchowość (z reguły) potrzebuje być w połączeniu z światem materialnym, by realizować swoje posłannictwo wobec innych ludzi. A w świecie materialnym, potrzeba dóbr materialnych. Nie na to jednak już nic wspólnego z gadżeciarstwem czy kupowaniem rupieci ponad potrzebę.  

2. Prawdziwie bogaty ma siebie i to jest główne źródło jego bogactwa. Wie kim jest. Wie po co jest.

3. Bogaty ma dostęp do źródła swojego bogactwa (siebie, swojego świata wewnętrznego) bez względu na okoliczności, które mają miejsce w świecie zewnętrznym.   

4. Bogactwo to również umiejętność korzystania z darów, którymi są wolność i idący z nią w parze wybór. Te zaś dają możliwość zmiany każdej sytuacji życiowej i podążania drogą człowieka oświeconego. Człowiek szlachetny, wolny i wybierający jest bogaty również dlatego, że nie czyni nic, co byłoby występkiem przeciwko innemu człowiekowi. 

5. Bogactwo to wybór swojej drogi. Podążania za głębokim głosem wewnętrznym, który wie lepiej (od gaduły w naszej głowie), co mamy robić. Gdy idziemy tą drogą, wszystko staje się proste. W ten sposób bogaty, staje się jeszcze bogatszy.

PRZECZYTAJ INTERPRETOWANY TEKST MACIEJA BENNEWICZA

6. Samo bogactwo też jest wyborem. Każdy z nas decyduje czy chce być bogaty. I dotyczy to każdego rodzaju bogactwa – zarówno materialnego, jak i duchowego. Ludzie, którzy stali się milionerami czy miliarderami, są nimi, ponieważ naprawdę tego chcieli. Bogactwo wewnętrzne, duchowe, osiąga ten, kto naprawdę tego chce, pragnie… Taki jest Yao Li. 

7. Nasze życie jest dokładnie takie, jakie chcemy aby było. Z bierności przychodzi bieda. Z aktywności bogactwo. Kto naprawdę czegoś pragnie, dostanie to. Tak skonstruowany jest świat.

8.1. Co jest Twoim bogactwem? Jak korzystasz ze swojego bogactwa? Jak się nim dzielisz z innymi?  

 

81 – introspekcje

Czym są introspekcje?

Introspekcje są niejako wstępem i konspektem do mojej własnej interpretacji koanu. To po prostu draft, szkic, mapa myśli, pierwsze skojarzenia, które dotyczą przeczytanego koanu.

Jest to przedsmak, wyłącznie zajawka 🙂 tekstu publikowanego w książce „81 Tajemnic” 

Podobnie powstawało „81 Tajemnic”. Analizowałem post Macieja na blogu bennewicz.pl, a następnie w punktach wypisywałem te spostrzeżenia na temat rzeczywistości, które w moim odczuciu koan poruszał, które chciałem opisać w interpretacji. Później te punkty rozwijałem i tak powstawały całe rozdziały złożonej interpretacji.

Dzięki temu zmieniało się wszystko – ja, moje otoczenie, postrzeganie rzeczywistości, a potem decyzje i całe życie… 

Introspekcje na 81tajemnic.pl mają odrobinę inny cel i charakter. Są one zaproszeniem do pracy własnej Czytelnika – Twojej własnej pracy 🙂 

 

Możesz przeczytać koan, później introspekcję i podjąć decyzję, czy chcesz dokonać samodzielnej interpretacji. 

Introspekcja to moja wstępna, szkicowa interpretacja, niejako zapowiedź i „kuchnia” tego, jak budowałem pełne interpretacje w „81 Tajemnic”. 

 

Oczywiście interpretacje w 81 Tajemnic są dużo obszerniejsze niż skrótowa introspekcja … 

 

Zobacz przykładowy rozdział – koan i interpretacja aby rozpocząć własną pracę z tekstem: 

Bogactwo. Stan umysłu – koan macieja bennewicza

– Kiedyś powiedziałeś mistrzu, że bogactwo to stan umysłu. – Zastanowił się uczeń Yao li. – Sporo o tym myślałem, jak wiesz pochodzę z biednej wioski, która głównie żyje z przemytu. Ludzie ryzykują życiem żeby zarobić parę groszy szmuglując to i owo przez granicę.

– To i owo, jak eufemistycznie powiedziałeś drogi Yao, to narkotyki. Ludzie z twojej wioski żyją handlując śmiercią. – Stwierdził mistrz Kan lu.

– Nie mają innego wyjścia mistrzu. Po pierwsze dlatego, że są zmuszani przez gangi i gdyby nie przemyt, sami by zginęli. Po drugie, na jałowej ziemi nie ma innego zarobku. Ich los jest przesądzony. Dlatego zastanawiam się nad sensem twoich słów. W przypadku moich krajanów bogactwo to kwestia ryzyka, które codziennie podejmują, nie zaś stanu umysłu. Mądry czy głupi musi się podporządkować. Ponadto bogactwo to, co najwyżej, pełna miska jedzenia i telewizor z anteną satelitarną, to wszystko na co ich stać. – Młody uczeń podniósł wysoko podbródek żeby podkreślić siłę i determinację własnych słów.

– Czcigodny Yao li, a ty jak trafiłeś do naszego klasztoru? Jesteś przecież jednym ze swojej wioski. – Kan lu zadał pytanie, choć znał odpowiedź.

– Zaprosiłeś mnie mistrzu, dałeś mi szansę. – Yao li lekko się zarumienił. – W czasie pielgrzymki, którą odbywaliśmy zadawałem mnóstwo pytań, choć rodzina mnie bardzo mitygowała żebym w końcu zamilkł. Nie pamiętasz, mistrzu? – Uczeń wykonał gest ręką jakby odganiał osę. – Niestrudzenie mi odpowiadałeś, choć ojciec i moi bracia wstydzili się za mnie, sądząc, że takie gadulstwo, to zniewaga i brak szacunku wobec sławnego zakonnika.

– Zdaje się, że do dziś zadajesz wiele pytań, na które niestrudzenie ci odpowiadam. – Zaśmiał się Kan lu. – Ty zaś, zamiast przemycać narkotyki uczysz się medytacji, dyscypliny, historii i tysiąca innych rzeczy. Ponadto niestrudzenie opiekujesz się młodszymi. Zatem powiedz, jaki jest twój stan umysłu?  

__________

inne koany Macieja

„81 Tajemnic”

Książka o przebudzeniu

„Przebudzenie” człowieka – jakkolwiek je rozumieć – staje się tematem powszechnego zainteresowania ludzi odczuwających niedosyt, czy pustkę. Ma to silny związek z kryzysem religii jako takiej, która poza rytuałami, nie potrafi dać człowiekowi niczego, co doprowadziłoby jego egzystencję do pełni szczęścia, akceptacji, miłości, a w konsekwencji do lekkości i nieomal pełnej zgody na wszelakie okoliczności zewnętrzne.

Książka zaprasza Cię do podróży Adama wgłab siebie. Będziesz jej świadkiem i obserwatorem, dzięki czemu możesz stworzyć własne interpretacje opowieści metaforycznych i przebudzić się na swój indywidualny sposób.

Dzięki książce możesz w końcu zrozumieć, że wszystko jest z Tobą w porządku – potrzebujesz po prostu wszelkich pytań, odpowiedzi (i rozwikłania tajemnic) poszukać w sobie, nie zaś na zewnątrz siebie. Opowieści zawarte w książce każdy może zinterpretować inaczej – nie ma tu dobrych czy złych odpowiedzi.

Najważniejsze jest jednak odkrywanie siebie – największej tajemnicy.  .

O autorach

Maciej Bennewicz

Mówi o sobie: artysta; pisarz, poeta, mentor; superwizor; założyciel Instytut Kognitywistyki; autor ponad trzydziestu książek, w tym wielu podręczników
i poradników z dziedziny psychologii
i rozwoju osobistego uznawanych za kultowe; przyjaciel zwierząt i opiekun ludzi… a czasem odwrotnie.

Posiada 20 letnie doświadczenie w branży szkoleń skierowanych do biznesu oraz 30 letnie doświadczenie w pracy z ludźmi
w różnych nurtach terapii i rozwoju osobistego.

Adam Sornek

Z zawodu jest prawnikiem – adwokatem. Praca nad „81 Tajemnic” była jedną z przyczyn dla których postanowił zrezygnować z pracy zawodowej na sali rozpraw. Przestał być człowiekiem konfliktów.
Dziś pomaga ludziom – dba o swój rozwój i rozwój innych. W pierwszym najbardziej pomaga mu sztuka (pisarstwo, muzyka),
w drugim wiedza i doświadczenie zdobyte w Instytucie Kognitywistyki Macieja Bennewicza.
Czynnie pracuje jako coach i mentor.

Inne wpisy

Zapoznaj się z pozostałymi wpisami na blogu

Zapraszamy do kontaktu...